Rhodiola Rosea: Adaptogen, který ti pomůže prosperovat

Rhodiola rosea je velmi účinný a zajímavý adaptogen, který ti pomůže zvládat stres každodenního života i zlepšit sportovní výkonnost. Tato rostlinka, nazývaná zlatý kořen, byla po staletí pěstována v drsných podmínkách evropských a asijských hor, kde byla pro své účinky na fyzickou i duševní výkonnost užívána například skandinávskými vikingy, čínskými léčiteli či tibetskými mnichy. Pojď s námi v dnešním článku prozkoumat sílu zlatého kořene i ty!

Rhodiola rosea je mocným adaptogenem.

Klíčové poznatky:

- Rhodiolu najdeme i v Čechách, ale je tu chráněná.
- Rhodiola Rosea má pozitivní účinky jak na tělo tak na mysl, ověřené kvalitními studiemi.
- Rhodiola Rosea má i protizánětlivý a antioxidační efekt.
- Rhodiola Rosea je účinná v dávkách 50-680mg.

 

 

Co je Rhodiola rosea?

Rhodiola rosea je vytrvalá rostlina, která roste v horských oblastech Evropy a Asie. Je členem čeledi tlusticovité, kam patří například i kaktusy. Má silný, žlutý kořen, což je právě ta část, která se konzumuje a díky které dostala své jméno. V Čechách ji najdeme jen v Krkonoších a Jeseníkách. Na to, že by sis jí dojel natrhat, ale bohužel můžeš rychle zapomenout. Rhodiola byla pro své účinky dříve hojně sbíranou rostlinou, což téměř vedlo k jejímu vyhubení, a tak je nyní chráněná.

Kořen Rhodioly obsahuje přes 140 bioaktivních látek, největší význam mají zejména rosaviny a salidrosidy. Rosavinům se přisuzují adaptogenní vlastnosti rostliny, zatímco salidrosid je zodpovědný za její protizánětlivé a antioxidační účinky.


Jaké má Rhodiola rosea účinky?


1 - Rhodiola podporuje fyzickou výkonnost

Pozitivní dopad užívání Rhodioly si můžeme demonstrovat hned na několika studiích. V jedné randomizované kontrolované studii- zkráceně RCT (takový typ studie je ve světě vědy považován za zlatý standart) prokázali, že užívání Rhodioly hodinu před tréninkem pomohlo rekreačním sportovcům ujet požadovanou vzdálenost na trenažeru rychleji a zároveň u toho pociťovali menší únavu než skupina co dostala placebo.

Jiná studie poukázala na to, že závodníci, kteří brali 500mg Rhodioly po dobu 6 týdnů měli lepší schopnost využívat tuk jako zdroj energie a nižší hodnoty laktátu v krvi. Což koreluje s oddálením únavy při sportu.

 

2 - Rhodiola podporuje mentální výkonnost

Další RCT zjistila to, že spánkově deprivovaní vojáci užívající Rhodiolu byli méně unavení a měli lepší výsledky v testech mentálních schopností i lepší fyziologické parametry jako třeba krevní tlak.

Pokud chceme najít spánkově deprivovanou skupinu lidí, která musí podávat mentální výkon, nemusíme chodit až do armády, stačí se podívat na studenty. Právě pro studenty může být Rhodiola skvělým pomocníkem, v jedné studii totiž zjistili, že studenti užívající Rhodiolu byli méně unavení, měli o 8.4% lepší výsledky v testu a během zkouškového se měli lépe než studenti co dostávali placebo.

Neodpustím si ani RCT studii která byla prováděna na lékařích. Ti, kteří brali Rhodiolu po dobu 2 týdnů, byli méně unavení, a navíc byli v práci až o 20% efektivnější.

 

3 - Rhodiola je skvělým pomocníkem pro mentální zdraví

Po tom, co jsme si řekli, jak nám Rhodiola pomáhá se vypořádat se stresem, asi nikoho nepřekvapí, že má i antidepressivní účinky.

Zajímavá je RCT studie, která porovnávala Rhodiolu vs Sertralin (jedno z nejčastěji předepisovaných antidepresiv) vs placebo. Sertralin i Rhodiola byli účinější než placebo. Zatímco Sertralin měl větší antidepresivní efekt než Rhodiola, Rhodiola měla méně nežádoucích účinků.

Tady nastává otázka, jestli by bylo vhodné Rhodiolu zkombinovat právě s antidepresivy. I taková RCT studie byla, a zjistila, že skupina, která užívala Rhodiolu spolu se Sertralinem měla větší zlepšení v příznacích deprese než skupina co užívala sertralin o samotě a placebo.

Tady je ale důležité si říct o tom, jak Rhodiola funguje. Jeden z předpokládaných účinků Rhodioly je inhibice enzymů MAO. Inhibice MAO zvyšuje množství serotoninu v těle, serotonin ale v těle zvyšují i další antidepresiva i jiné léky. Když je v těle serotoninu moc, hrozí serotoninový syndrom. Proto by se měl každý, kdo užívá antidepresiva i jiné léky před přidáním Rhodioly do své suplementace, poradit se svým lékařem. Již zmiňovaná studie uvádí, že v jejich případě byla kombinace Rhodioly a antidepresiva bezpečná. Najdeme však v literatuře i zmínky o vzniku serotoninového syndromu po kombinaci Rhodioly s antidepresivem.

 

V praxi vede užívání Rhodioly k těmto benefitům:

- Snížení vnímaného stresu
- Zvýšená mentální odolnost
- Snížení únavy
- Zvýšení pozornosti
- Lepší schopnost myslet po spánkové deprivaci
- Zvýšený subjektivní well-being
- Snížené příznaky deprese
- Zlepšená sportovní výkonnost

Rhodiola rosea dokáže zvýšit fyzický výkon.

Další benefity Rhodioly

Kromě svých fyzických a kognitivních benefitů je Rhodiola rosea také spojována s řadou, řadu dalších zdravotních benefitů, včetně:

Antioxidační funkce a protizánětlivé funkce. Může tak pomoci snížit riziko cukrovky, srdečních nebo neurodegenerativních onemocnění.

Zlepšená kvalita spánku: Rhodiola rosea může pomoci zlepšit kvalitu spánku snížením stresu a úzkosti.

 

Jak užívat Rhodiolu roseu?

Rhodiola se ukazuje nejvíce efektivní v rozmezí 50-680mg. Na našem webu jsme zvolili zlatou střední cestu, takže u nás najdeš Rhodiolu o síle 380mg.

Rhodiolu můžeš brát dlouhodobě každý den ráno pro zmírnění příznaků stresu a únavy během dne. A třeba takový Layne Norton, PhD (odborník na výživu) nedá dopustit na synergistický efekt Rhodioly s kávou. Další velká jména, která využívají síly Rhodioly jsou Andrew Huberman, PhD (známý neurovědec ze Stanfordu) nebo třeba Andy Galpin, PhD (expert na trénink).

Další možností jak Rhodiolu užívat je hodinu před sportovním výkonem, zkouškou, nebo jinou stresující a náročnou životní situací. I v tomto případě pocítíš její sílu.

 

Závěr

Rhodiola rosea je silný adaptogenen, který má řadu zdravotních benefitů. Může pomoci snížit stres, zlepšit fyzickou výkonnost, posílit kognitivní funkce a chránit tělo před oxidačním poškozením či chronickým zánětem. Pokud hledáš přírodní způsob, jak zlepšit své zdraví i výkonnost, rhodiola rosea je rozhodně jeden ze suplementů, které bys měl zvážit.

Pavel Straka

Komplexní suplement

Viridian Maximum Potency Rhodiola Rosea - 90 kapslí

 
849 Kč

Další články

co jsou nootropika
Vítej ve fascinujícím světě nootropik! Pokud jsi někdy přemýšlel nad tím, jaké by to bylo využívat plný potenciál svého mozku, nootropika ti mohou poskytnout pěknou představu. Jsou...
Adaptogeny: Proč a jak využít jejich síly?
Adaptogeny - bylinky, které mají potenciál udržet tělo i mysl v rovnováze, posílit odolnost a mentální i fyzickou výkonnost a podpořit celkovou pohodu. V dnešním...