V dnešním článku se dozvíš, co to ten testosteron je, co v našem těle dělá, jestli i tobě hrozí jeho nedostatek a jak se na tobě jeho nedostatek může projevit. Také se dozvíš, jaké jsou nejčastější příčiny nízkého množství testosteronu. V první řadě si ale pojďme říct, proč by tě tvůj testosteron měl vůbec zajímat. Testosteron je nazýván mužským pohlavním hormonem, ale mají ho i ženy jen ne v takovém množství. U obou pohlaví se podílí na celé řadě funkcí které ovlivňují náš fyzický i psychický well-being. Ať už se snažíš optimalizovat svůj lifestyle ke zlepšení sportovní či mentální výkonnosti, kvůli pracovnímu nasazení nebo třeba pro to aby ses v každodenním životě cítil/a skvěle, optimalizace testosteronu ti k tomu výrazně pomůže.
Hlavní poznatky:
- Testosteron je důležitý pohlavní hormon pro může i ženy.
- Optimální hladiny ti pomohou být šťastnější, zdravější, výkonnější a motivovanější.
- Jeho množství klesá s věkem.
- Jeho množství klesá v populaci ve všech věkových kategoriích.
- Za úpadek hladiny testosteronu může hlavně moderní způsob života.
Za co je testosteron zodpovědný?
- Podpora libida a erekce = větší sex drive- Zvýšení síly, budování svalové a kostní hmoty a spalování tukové tkáně, produkce červených krvinek = bude se ti lépe sportovat a budeš podávat lepší výkony
- Motivace, kognice, socializace = Budeš mít větší drive něco dokázat ať už jde o sport, podnikání nebo třeba vztahy, bude ti to lépe myslet a posuneš networking na nový level.
- Kvalitnější spánek, Vyšší hladina energie a Vitalita= prostě se budeš cítit jako boss.
- Snížení příznaků deprese, náladovosti, a vyšší sebedůvěra = Nálada na jedničku.
Už chápeš proč je tak důležité mít optimalizovaný testosteron?
Ale já jsem ještě mladý můj testosteron bude určitě v pohodě.
Hladiny testosteronu v populaci za posledních 30 let rapidně klesají . V roce 1988 byla průměrná hodnota testosteronu u mužů středního a důchodového věku 17.3 nmol/L zatímco v roce 2016 měl průměrný mladý muž hladinu testosteronu jen 15.6 nmol/L. To se na první pohled nemusí zdát tak moc, ale vlastně to znamená, že hladiny testosteronu, které máš teď ty jsou nižší než jaké měl tvůj děda a praděda v roce 1988. Je také důležité si uvědomit, že nejvyšší hladiny testosteronu má člověk právě ve 20 letech a v 50 letech je množství testosteronu přibližně o polovinu nižší. Můžeme Tedy říct, že kdybychom porovnávali stejnou věkovou populaci v roce 1988 a 2016, mohli bychom vidět snížení populačních hladin testosteronu o přibližně 50% za méně jak 30 let, což je opravdu alarmující. Co víc 20% mladých mužů má hladiny pod úrovní fyziologického rozmezí.
Jaké jsou projevy nízkého testosteronu?
Pamatuješ si ještě vlastnosti testosteronu? Nedostatek se projeví přesně naopak, to znamená:
- Únava
- Nízká motivace
- Špatná nálada
- Snížený sex drive
- Zhoršená sportovní výkonnost
- Zhoršená mentální výkonnost
Příčiny nízkého testosteronu.
Jak už jsem zmiňoval, hladiny testosteronu za posledních 30 let výrazně poklesly, nejde bohužel ukázat na jediného viníka, jedná se o souhru mnoha faktorů, které jsou spojeny s moderním životním stylem a je tak potřeba svůj životní styl upravit COMPLEXně a nehledat rychlé a zázračné řešení.
- Nadměrné množství tukové tkáně
- Dlouhodobá podvýživa
- Nekvalitní spánek
- Endokrinní disruptory = látky z vnějšího prostředí které narušují fungování našich hormonů
- Nadměrná konzumace alkoholu a marihuany
- Chronický stres ať už psychický nebo fyzický
- Nekvalitní strava
- Nízké hladiny vitamínu D
- Poškození varlat
Díky dnešnímu článku už víš, proč je optimalizovaný testosteron tak důležitý, víš, že ho jako populace máme čím dál méně a víš také řadu příčin co se na snižování testosteronu podílejí. Teď si možná říkáš, jak zjistíš, jestli se nízké hladiny testosteronu týkají i tebe a pokud ano tak co s tím? Neboj, na to nalezneš odpovědi v dalším článku!
Pavel Straka